Şırnak

Nüfus
524190
Bölge
Güneydoğu Anadolu
Alan Kodu
0486
Plaka
73
Yüzölçümü
7172
Rakım
1400

Şırnak'ta keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri ziyaret edin. Tarihi mekanlar ve doğal güzellikler sizi bekliyor.İşte Şırnak'ta gezilecek yerler:

Cudi Dağı

Cudi Dağı, Şırnak'ta bulunan bölgesel doğal güzelliklerden biri ve İslamiyet için önemli bir sembol olmasıyla bilinen önemli bir turistik destinasyondur.

Suriye ve ırak sınırında bulunan, Güneydoğu Anadolu bölgesinin göz bebeği Şırnak’ta gezilecek yerler. Şırnak Nuh’un şehri anlamına gelmektedir. ‘’Şır’’ şehir, ‘’nak’’ da Nuh anlamını taşır. Şehrin bilinen ilk adı Şehr-i Nuh, daha sonraları ise Şerneh olup evrilerek günümüze geldiğinde Şırnak olarak kayıtlara geçmiştir. Osmanlı döneminde bugün ilçesi olarak bildiğimiz Cizre’nin bir köyü konumundaydı.

Şırnak yüksek dağlar ve sarp yamaçlardan oluşmuştur. Tarihsel olarak da oldukça eski bir mazisi bulunmakla beraber, şu anda şehrin ilçesi olarak kayıtlara geçen İdil ve Cizre gibi yerler bilinen birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Anlatıldığı Gibi Değil

Şırnak sınır bölgesinde olmasından dolayı bizlere yansıtılan askeri boyutu sebebiyle, tehlikeli bir bölge olarak anımsamamıza sebeb olsa da aslında gidip görülmesi gereken bir çok tarihi, kültürel, dini değerleri kapsamaktadır.Bunları kapaca derlememiz gerekirse; Kasrik Boğazı, Cudi Dağı, Belkisana Kaplıcası, Meryem Ana Kilisesi, Nuh Peygamber Türbesi, Finik Ören Yeri ve Kalesi, Bazebde Ören Yeri mutlaka ziyaret edilmesini önerdiğimiz yerler arasındadır.

Görülmesi Gereken Muhteşem Yerler

Kasrik Boğazı doğal sit alanı olarak ilan edilmesiyle ve on sekiz farklı bitki, yüz kırk bir çeşit hayvan türüne ev sahipliği yapmasıyla adını duyurmuştur. Cudi Dağı ise insanlık tarihinin bilinen ilk yerleri arasındadır. Bu dağın üzerinde Nuh Peygamber ziyaret tepesi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak Nuh Peygamber Türbesi dünyanın en eski türbeleri arasındadır. Katip Çelebi, Evliya Çelebi gibi adını sık sık duyduğumuz, güven barındıran bu isimler türbenin Nuh peygambere ait olduğunu duyurmuşlardır. Belkisana Kaplıcası turistik açıdan yerli yabancı bir çok kişinin tercih ettiği, suyunun sıcaklığı ile meşhur olmuş, 67 dereceyi bulan ve içerisinde sülfit kalsiyum gibi maddeler barındıran özelliğinin yanı sıra, kadın hastalıkları ve romatizmaya iyi gelmesiyle nam salmıştır.

Şırnak’ın ilk çağ dönemine ait pek çok tarihi kalıntı barındırdığı antik kentlerin başında Bazebde Ören Yeri gelmektedir. Meryem Ana Kilisesi ise yapımı oldukça eskiye dayanan ve hatta çanının sonradan eklenmesiyle anılan yapıtlar arasındadır.