Sinop

Nüfus
204526
Bölge
Karadeniz
Alan Kodu
0368
Plaka
57
Yüzölçümü
5718
Rakım
28

Sinop’ta gezilecek yerler. Türkiye’nin en mutlu şehri olarak gösterilen Sinop, Orta Karadeniz’de yer alan ve Boztepe Burnu üzerine kurulan oldukça şirin ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir. İşte Sinop'ta gezilecek yerler:

Salar Köyü Kaya Mezarlığı

Salar Köyü Kaya Mezarlığı, antik döneme ait izler taşıyan bu mezarlık, sizi tarihe yolculuğa çıkaracak.

Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi, Türkiye'nin Sinop ilinde yer alan Boyabat ilçesinde bulunmaktadır. Gökırmak Vadisi'nde, karşılıklı iki sarp kayalık tepenin arasında konumlanmıştır. Bu kale, tarih boyunca farklı imparatorlukların izlerini taşıyan önemli bir yapıdır. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dönemlerinde farklı zamanlarda yapılan eklemelerle günümüze ulaşmıştır.

Sinop Kalesi

Tarihi Sinop Kalesi'nin büyüleyici atmosferi ve nefes kesen manzarasıyla kendinizi kaybedin. Sinop Kalesi'nin ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı kaynaklara göre, MÖ 7. yüzyılda, Milet'ten gelen göçmenler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Kale, zaman içinde birçok kez onarılmış ve genişletilmiştir.

İnceburun Deniz Feneri

İnceburun, Sinop Merkez'e bağlı bir bölgedir ve Anadolu'nun en kuzeyinde konumlanmıştır. İnceburun, algomeralar ve katılaşmış lavlardan oluşur ve bu özellikleriyle Karadeniz'deki en benzersiz oluşumdur.

Hamsilos Koyu

Karadeniz'in düzgün kıyıları, Sinop Yarımadası gibi belirgin burunlarla kesiliyor. Türkiye'nin en kuzey ucundaki İnceburun ile Sinop şehir merkezinin bulunduğu Boztepe (Ada), Sinop Yarımadası'nı oluşturan iki uzantıdan biridir. Hamsilos Tabiat Parkı, İnceburun uzantısında konumlanmıştır.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi, geçmişten günümüze uzanan zengin bir tarihi ve kültürel mirası sergilemektedir. Tarihi eserlerin yanı sıra müzenin kendisi de bir tarih şahidi olarak önemli bir yere sahiptir. Sinop'u ziyaret eden herkesin bu müzeyi keşfetmesi, tarihin izinde bir yolculuğa çıkması için harika bir fırsattır.

Sinop Cezaevi Müzesi

Sinop Cezaevi Müzesi, tarihe saygı ve anlayışla yaklaşan herkes için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Türk tarihine tanıklık etmek, geçmişi anlamak ve insan haklarına duyarlılığı artırmak isteyen herkes için bu müze önemli bir kaynaktır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan, doğal güzellikleri ve şelaleleriyle ünlü bir tabiat parkıdır. Sırtköy, Tatlıca, Kaynarca ve Kösedere köylerinin sınırları içinde bulunur. Parkın ana çekiciliği, muhteşem doğal güzelliklere sahip şelalelerdir.

Sinop’ta gezilecek yerler. Türkiye’nin en mutlu şehri olarak gösterilen Sinop, Orta Karadeniz’de yer alan ve Boztepe Burnu üzerine kurulan oldukça şirin ve doğal güzellikleri olan bir şehirdir.

Sadece doğal güzellikleri değil aynı zamanda tarihi ve kültürel olarak da dikkat çeken ve son yıllarda turistlerin uğrak yerlerinin başında gelir. Ülke genelinde yapılan “En mutlu şehir” anketinde uzun zamandır birinciliği kimseye kaptırmayarak Türkiye’nin en mutlu şehri seçilir.

Karadeniz denince akıllara Trabzon ve Ordu gelse de Sinop’un da bu şehirlerden geri kalır yanı yok. Sakin, huzurlu ve güler yüzlü insanlarıyla, eşsiz doğası ve tarihi yapılarıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2019 yılına kadar Sinop’ta bir tane bile trafik lambası yoktu. Çok uzun yıllar şehrin trafiği birbirine saygılı, yol veren ve kurallara uyan sürücüler ile doğal akışında devam etmiş.

Yalnızca doğal güzellikleriyle değil kültürel zenginlikleriyle de görenleri hayrete düşüren Sinop, Anadolu’nun en eski kentlerinden biri olma özelliği taşır. Antik Çağ filozoflarından olan Diyojen’in Sinoplu olduğu biliniyor.

Anadolu’da yaşamın sürdüğü eski çağlardan itibaren pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Sinop; kral mezarları, kaya mağaraları, şelaleleri, plajları, tarihi yapıları ile göz dolduruyor.

Sinop’un Yöresel Yemekleri

Karadeniz’in zengin mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan Sinop, yöresel yemekleriyle de ön plana çıkıyor. Et ve tahıl ağırlıklı yapılan yemekler için binlerce kilometre uzaktan gelen ziyaretçiler bile oluyor. Aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı olmasından dolayı deniz ürünleri de önemli bir yer tutuyor. Mısır tüketiminin yaygın olduğu Sinop’ta ekmekten çorbalara, deniz ürünlerinden yemeklere kadar mısır unu kullanılıyor. Özellikle mısır çorbası vazgeçilmez lezzetler arasında geliyor. Gidenlerin mutlaka denemesi gerektiği bir çorba.

Diğer mantılardan farklı olan Sinop mantısı ise tereyağı, yoğurt ve ceviz üçlüsünün bir araya gelmesiyle oluşuyor. Damakta dağılan lezzetiyle adeta lezzet şöleni yaşatıyor. Bunların yanında Sinop’un yöresel yemekleri şu şekildedir:

  • Sinop Mantısı,
  • Mısır Çorbası,
  • Keşkek,
  • Kestaneli İç Pilav,
  • Nokul,
  • Mısır Ekmeği,
  • Islama,
  • Balık Pilaki,
  • Katlama…